Image for 2012 WAMi Awards Winners Announced

2012 WAMi Awards Winners Announced

Written by Brayden Darke on June 4, 2012

WAMi Award winners were announced this weekend, hosted by Claire Hooper and Dom Alessio at the Bakery in Perth. San Cisco managed to pick up quite a few awards on the night (8 in counting), including Most Popular Group, Pop Act of the Year and Most Popular Album/EP. Abbe May came in with 6 awards, including Most Popular Live Act, Female Vocalist of the Year and Rock Act of the Year.

The WAMi Festival celebrates original WA music through an extensive program of multi-genre, live, local music showcasing, associated music industry events, music business conference, and the WAMi Awards.

Independently industry nominated, with both industry & publicly voted categories, the WAMi Awards bring together local music fans with state, national and international industry to acknowledge and celebrate achievements in the West Australian contemporary music industry over the previous 12-months.

Public Voted Awards

Most Popular Group
Presented by X-Press Magazine
San Cisco – WINNER
The Growl
Split Seconds
Pond

Most Popular Live Act
Presented by City of Perth
The Growl
Split Seconds
Pond
Abbe May – WINNER

Most Popular Solo Artist
Presented by Student Edge
Sam Perry
Felicity Groom
Abbe May – WINNER
Rabbit Island

2012 Breakthrough Act
Presented by RTRFM 92.1
San Cisco – WINNER
Rainy Day Women
Sonpsilo Circus
Runner

Most Popular Music Venue
Presented by Sonicbids
Mojo’s
The Rosemount Hotel
The Bakery – WINNER
The Bird

Most Popular Single / EP
Presented by themusic.com.au
Mathas, White Sugar
Voltaire Twins, Animalia
San Cisco, Awkward – WINNER
Abbe May, Design Desire

Most Popular Music Video
Presented by Creative Legal
Tomás Ford, I Feel Dirty
Voltaire Twins, Animalia
Felicity Groom, Siren Song
San Cisco, Awkward – WINNER

Most Popular Album / EP
Presented by Alberts
San Cisco, Awkward EP – WINNER
Felicity Groom, Gossamer
Abbe May, Design Desire
Usurper of Modern Medicine, Acid Chess

Most Popular Music Event
Presented by The Wire
Future Music
RTRfm’s In the Pines – WINNER
St Jerome’s Laneway
Southbound

Industry Voted Awards

Most Promising New Act
Presented by Sunset Events
MmHmmm
Sonpsilo Circus – WINNER
Rainy Day Women
Allbrook/Avery

Rock Act of the Year
Presented by Earplug Music
Abbe May – WINNER
Sonpsilo Circus
The Growl
Emperors

Pop Act of the Year
Presented by Fat Shan Records
Split Seconds
San Cisco – WINNER
Felicity Groom
Bastian’s Happy Flight

Experimental Act of the Year
Presented by Drum Media
Injured Ninja
Tangled Thoughts of Leaving – DRAW WINNER
Usurper of Modern Medicine – DRAW WINNER
Andrew Sinclair

Hardcore Punk Act of the Year
Presented by AIR
Grim Fandango
Project Mayhem – WINNER
Surrender
Suffer

Metal Act of the Year
Presented by Sounds Australia
Drowning Horse – WINNER
Chaos Divine
Voyager
Claim The Throne

Blues Act of the Year
Presented by Mustang Bar
The Growl
Abbe May – WINNER
The Floors
Dux and Downtown

Folk Act of the Year
Presented by Fairbridge Festival
The Lammas Tide
Ruby Boots – WINNER
Big Old Bears
Justin Walshe Folk Machine

Acoustic Roots Act of the Year
Presented by Clancy’s Fremantle
The Seals
Big Old Bears
Ruby Boots – WINNER
Heathcoate Blue

Funk Act of the Year
Presented by The Court Hotel
Odette Mercy & Her Soul Atomics
Brow Horn Orchestra – WINNER
Boom! Bap! Pow!
Rander & The Soul Kingdom

Craft Awards – Industry Voted

Live Sound Engineer of the Year
Presented by Diskbank
Luke Gray
Kelvin Flanders
Stu McLaughlin – WINNER
Luke Willott

Recording Engineer of the Year
Presented by Pigeonhole
Sam Ford
Matthew Giovannangelo
Dave Parkin – WINNER
Rob Grant

Guitarist of the Year
Presented by WA Museum
Doug May (Abbe May, The Fags) – WINNER
Rhys Davies (Split Seconds)
Alex Dew (Bastian’s Happy Flight)
Ben Witt (The Chemist)

Bassist of the Year
Presented by Signarama
Vaughan Davies (Split Seconds)
Nick Gardener (San Cisco) – WINNER
Ian Berney (Birds of Tokyo)
Sam Ford (The Silents)

Drummer/Percussionist of the Year
Presented by Poster Girls
James Trewenack (Split Seconds)
Matthew Giovannangelo (Voltaire Twins)
Scarlett Stevens (San Cisco) – WINNER
John Lekias (Runner, Cow Parade Cow)

Keys/Synth Artist of the Year
Presented by The Bakery
Benjamin Golby (Split Seconds)
Alwyn Nixon-Lloyd (Boys Boys Boys!)
Jack Doepel (Voltaire Twins, Bastian’s Happy Flight, MmHmmm) – WINNER
James Ireland

Multi-Instrumentalist of the Year
Presented by Cut & Paste
Lyndon Blue (Seams, Heathcote Blue, Solar Barge)
Todd Pickett (Davey Craddock & The Spectacles, Kill DevilHills) – WINNER
Jack Doepel (Voltaire Twins, Bastian’s Happy Flight, MmHmmm)
Andrew Sinclair

Male Vocalist of the Year
Presented by Hertz
Cameron Avery (The Growl, Allbrook/Avery)
Nick Allbrook (Pond, Allbrook/Avery)
Sean Pollard (Split Seconds) – WINNER
Lyndon Blue (Seams, Heathcote Blue, Solar Barge)

Female Vocalist of the Year
Presented by CCA Productions
Grace Woodroofe
Felicity Groom
Abbe May – WINNER
Rachael Dease

Electronic Producer of the Year
Presented by Berklee Music
ShockOne
James Ireland
Diger Rokwell – WINNER
Ylem

DJ of the Year
Presented by Printline
Craig Hollywood
Micah
Rok Riley – WINNER
Charlie Bucket

Jazz Act of the Year
Presented by Perth Jazz Society
Rick Webster
Mace Francis Orchestra
Jack Doepel Quartet – WINNER
Daramad

Hip Hop Act of the Year
Presented by X-Press Magazine
The Empty Cup
Mathas – WINNER
Drapht
Hunter

Dance/Electronic Act of the Year
Presented by SAE
Naik
Voltaire Twins – WINNER
Bastian’s Happy Flight
Kit Pop

Country Music Act of the Year
Presented by Boyup Brook Country Club
Stoney Joe
The Ghost Hotel
Ruby Boots – WINNER
The Seals

World Music Act of the Year
Presented by MRA
Ensemble Formidable
Shangara Jive
Grace Barbé – WINNER
Kurbist Gong Band

Indigenous Artist of the Year
Presented by Noongar Radio
Black Poet
Jake and the Cowboys
John Bennett
Yabu Band – WINNER

WA Record Label of the Year
Presented by APRA
Spinning Top Records – WINNER
Jarrah Records
Heartless Robot
Walking Horse

2012 Media Award – Individual
Presented by Xanadu Wines
Bob Gordon (Music Writer)
Adam Trainer (RTRfm)
Aarom Wilson (Drum Media) – WINNER
Simon Collins (The West Australian)

2012 Media Award – Organisation
Presented by Little Creatures
The Wire
RTRfm – WINNER
Drum Media
Six Thousand

2012 Management Award
Presented by Central Institute of Technology – Music Industry Training
Jake Snell
Jodie Regan
Phil Stevens – WINNER
Mark ‘Sparkles’ Spillane

Golden WAMi
Presented by City of Perth
Dave Cutbush – WINNER
Jodie Regan
Aarom Wilson
Jake Snell

Join Music Feeds on Facebook

monitoring_string = "5ddc797c5ea15f4a20f5b456893873a5"