Image for FBi Reveals Sydney Music, Art & Culture Awards Finalists

FBi Reveals Sydney Music, Art & Culture Awards Finalists

Written by Mike Hohnen on December 7, 2012

Sydney community radio darlings FBi have today announced the short list of outstanding creative figures nominated for the 5th Sydney Music, Art & Culture (SMAC) Awards for 2013.

Out of all the below catagories, the individuals and groups selected share the common denominator of creatively invigorating the city. leaving their finger prints on our community in one way or another, be it through music, food, art of film. The winner of each section will be awarded and crowned the next big thing.

SMAC sees the power returned to the people, after all we are the ones who the creations were, well, created for. Public voting officially opens today. Polls will close January 3rd with the awards kicking off January 17 and broadcast live on FBi 94.5FM.

All the catagories and nominees are listed below, for everything else, check out the SMAC site.

RECORD OF THE YEAR – presented by La Casa
Flume – ‘Flume’
Chasm – ‘This is How We Never Die’
Hermitude – ‘HyperParadise’
Deep Sea Arcade – ‘Outlands’
Collarbones – ‘Die Young’
Jonathan Boulet – ‘We Keep the Beat Found the Sound See the Need Start the Heart’

NEXT BIG THING – presented by Jägermeister
Giselle
The Preatures
Dro Carey
Palms
Caitlin Park

BEST LIVE MUSIC ACT
Hermitude
Kirin J Callinan
Holy Balm
Royal Headache
Straight Arrows
The Preatures

BEST MUSIC EVENT
Outside In
Sunset People @ The Hollywood
Goodgod Danceteria @ Vivid Live
Dr Seuss meets Elefant Traks
The Gate
Sound Summit

BEST SONG – presented by APRA
Dappled Cities – ‘Born at the Right Time’
Palms – ‘Love’
Regular John – ‘Slume’
Jagwar Ma – ‘Come save me’
Kirin J Callinan – ‘WIIW’
Catcall – ‘Satellites’
Hermitude (Flume remix) – ‘HyperParadise’

REMIX THE CITY – presented by Two Thousand
Project #25 Thomas Demand – Kaldor Public Art Projects
Sydney Food Trucks
Halls for Hire
World Movies Secret Cinema on Goat Island
Mystery Bus

BEST MAJOR FESTIVAL – presented by The Brag
Vivid LIVE
The 18th Biennale of Sydney
Graphic
Sydney Film Festival
Harvest

BEST ON STAGE
Zoe Coombs Marr – Gone Off
Mohammed Ahmed – I’m your Man
Bojana Novakovik – The Story of Mary MacLane by Herself
Tim Spencer – Show Me Yours I’ll Show you Mine
Matt Prest – Whelping Box
Ian Meadows – Beneath Two Waves

BEST ON SCREEN
Kris Moyes for ‘Way To War’ (Kirin J Callinan)
Fishing w Spod for ‘Choy Lin’ (Fishing)
Tales in Space for ‘Star Wars’ (Tales in Space)
Yvette Paxinos for ‘The World is Ours’ (Catcall)
Melvin J. Montalban for ‘I Met You’ (Anna Lunoe and Flume)

BEST COLLECTIVE – presented by Pedestrian
The Rizzeria
107 Projects
Lion Mountain Studio
Campfire Collective
Groundwork

BEST ARTS EVENT
Serial Space presents Time Machine
ArtBar Series @ MCA
Mass Action by Brown Council
I Wish You Hadn’t Asked @ Art and About
30 Days and 30 Nights @FraserStudios

BEST VISUAL ARTIST
Michaela Gleave
Benja Harney
David Capra
Jess Olivieri
Claire Healy and Sean Cordeiro

BEST EATS
Fredas
Cornersmith
Hartsyard
Gelato Messina
Sixpenny

Join Music Feeds on Facebook

monitoring_string = "5ddc797c5ea15f4a20f5b456893873a5"