Image for St. Kilda Festival 2013 Full Lineup

St. Kilda Festival 2013 Full Lineup

Written by Marc Zanotti on January 7, 2013

St. Kilda Festival has revealed its extensive lineup for 2013. Taking place from Saturday, February 2 to Sunday, February 10, St. Kilda Festival will host an extraordinary array of talent over the week-long event.

Australia’s largest free music festival, St. Kilda Festival offers a diverse variety of entertainment, such as the celebration of Torres Strait and Aboriginal Islander arts, music and culture – Yalukit Wilum Ngargee.

The St Kilda Festival’s Live N Local program, showcases emerging local talent, as restaurants, shops and live music venues provide the stage for upcoming grassroots musicians and artists. Festival Sunday is the final day and will have some of Australia’s finest acts on offer with the likes of Oh Mercy, Pez, Ash Grunwald, Bluejuice, While the City Sleeps, and Eagle & the Worm.

For a festival that looked in danger of shutting down a few months back in September, St. Kila Festival 2013 looks to be one of the definitive music and arts events of the year.

Festival Sunday (Final Day) – Full Program

Cat Empire – Just announced

While The City Sleeps

Peter Combe & The Quirky Berserkey Newspaper Mama Band

Oh Mercy

Pez

Ash Grunwald

Bluejuice

Royal Jelly Dixieland Band

Eagle & The Worm

Grey Ghost

Hiatus Kaiyote

The Cactus Channel

Loon Lake

Northeast Party House

Kylie Auldist

Thelma Plum

Madre Monte

Kutcha Edwards

Patou Powell & The Ska Vendors

The Quarry Mountain Dead Rats

Mojo Juju

Abbie Cardwell & The Chicano Rockers

Buckley Ward

Shaun Kirk

Animaux

Warning Birds

Roscoe James Irwin (Tin Pan Orange/The Cat Empire)

The Twoks

Stillwater Giants

Client Liaison

Straylove

Sub Atari Knives

Elysium Fields

Stereo King

The Vitriols

Electric War Babies

Soliliquy

Allda

Tash Sultana

Kerryn Fields

Michelle Meehan

Justin Ossher

Jack Griffin

Charlie Smyles

Justin Love Band

Jess Hieser Band

Cat Jump Road

Nathan Olson

Eddie Stephens vs. Damon Walsh

Torren Foot vs. Luke Montgomery

Jody McLeod

Rural ka Band

Nick Kennedy vs. Jack Talbot

Holly-J vs. Juicy

Yalukit Wilum Ngargee Program

Archie Roach

Kutcha Edwards

Lady Lash

Dewayne Everettsmith

Koori Tiddas Youth Choir

Dhungala Children’s Choir and Friends

The Skin Choir

Bush Tucker Gardening

Live N Local

Saturday, 2nd February

Jenny Biddle,

O’Ziriguidum

Bianca and Van

Eliza Hull

Oz Locos

Ben Salter

Monday, 4th February

Monte Diamonte’s Drag Show,

Divina Providencia

Superdarling Trio

Tuesday, 5th February

Zoe Ryan

Alex Watts & the Foreign Tongue

Cookin’ on 3 Burners feat. Kylie Auldist

The Moment Pops

Riki and the Rants

Jake Jackson

Little Wise playing

Felix Bar Comedy

Wednesday, 6th February

Ella Hooper

Candice Monique and the Optics

Emmy Bryce

Nicolette Forte and Friends

Return to Youth, Spacecadet Lullabies

Lauren Elizabeth

Baberaham Lincoln

Ryan Coffey

Brooklyn’s Finest

Second Hand Heart

Spear Brittany

Pretty Dulcie

The Scarlets

Thursday, 7th February

Open Jam Night

The Sideshow Brides

Luke Legs and The Midnight Specials

Winston

City vs. Country

Speakeasy

Echo Drama

Ships Piano

The Red Lights

The Corsairs

The Pretty Littles

Lunaire

Dirty F

She Said You

Speak

Digital Water

Destroy She Said

They

Friday, 8th February

Eliza Hull

Sam and Felix

Dancing Heals

Brighter at Night

Riv

Fierce Mild

Mix Method

The Lawnton Bowls Club

The Vendettas

The Spinset

The Go Set

Mini Velevska

Mattriks & the B.O.K.

Verbal Tactics

Blunt Paper Massive

Saturday, 9th February

Rachel by the Stream

Jenny Biddle

Centre and the South

Monique Brumby

Veludo

Sunday, 10th February (Final Day)

The Refunds

John Flanagan and the Begin Agains

Dirt River Radio

Belle Roscoe

Eloquor

Soul Safari

Kashmere Club

Better than the Wizards

Flounder

Join Music Feeds on Facebook

monitoring_string = "5ddc797c5ea15f4a20f5b456893873a5"