Image for Flume, The Avalanches And More Pick Up Noms For 2016 ARIA Artisan AwardsImages: Facebook

Flume, The Avalanches And More Pick Up Noms For 2016 ARIA Artisan Awards

Written by Sam Murphy on October 3, 2016

Flume, The Avalanches, Troye Sivan and more have been listed in the ARIA Fine Arts, Artisan, and Best Comedy Release nominees for 2016.

The awards precede the full 2016 ARIA Awards nominations and celebrate the best producers, engineers, visual artists and more.

The winners for these awards will be crowned at the ARIA Award nominations announcement on 5th October kicking off the ARIA festivities.

Flume’s Skin and The Avalanches’ Wildflower are leading the charge, nominated across all three artisan categories – Producer Of The Year, Engineer Of The Year and Best Cover Art.

Troye Sivan’s Blue Neighbourhood is also proving popular with ARIA, with producer Alex Hope picking up a nomination for Producer Of The Year and Engineer Of The Year.

There are plenty of big names picking up nods across all categories. Flight Facilities scored a nomination in the Best Classical Album category for their Live with the Melbourne Symphony Orchestra.

Kate Miller-Hedike and triple j‘s Matt And Alex have also scored nominations in the Best Comedy Release category.

The full nominations will be announced on 5th October with the winners crowned at the award’s ceremony on 23rd November. It’s already been announced that Crowded House will be inducted into the ARIA Hall Of Fame.

See the full nominations below.

Watch: Flume – Never Be Like You (Feat. Kai)

Producer Of The Year

Harley Streten for Flume – Skin (Future Classic)
M-Phazes for Illy – Papercuts (ft. Vera Blue) (Warner Music Australia)
Tony Buchen for Montaigne – Glorious Heights (Wonderlick Recording Company)
Robbie Chater and Tony Di Blasi for The Avalanches – Wildflower (Modular / EMI)
Alex Hope for Troye Sivan – Blue Neighbourhood (EMI)

Engineer Of The Year

Nick DiDia for Bernard Fanning – Civil Dusk (Dew Process/Universal)
Eric J Dubowsky and Harley Streten for Flume – Skin (Future Classic)
M-Phazes for Illy – ‘Papercuts (ft. Vera Blue) (Warner Music Australia)
Tony Espie and Robbie Chater for The Avalanches – Wildflower (Modular / EMI)
Alex Hope for Troye Sivan – Blue Neighbourhood (EMI)

Best Cover Art

Karen Lynch for Bernard Fanning – Civil Dusk (Dew Process/Universal)
Kristen Doyle for Delta Goodrem – Wings of the Wild (Sony Music Australia)
Jonathan Zawada for Flume – Skin (Future Classic)
Jack Vanzet for RÜFÜS – Bloom (Sweat It Out / Sony Music Australia)
Robbie Chater for Lost Art for The Avalanches – Wildflower (Modular / EMI)

Best Classical Album

Flight Facilities – Live with the Melbourne Symphony Orchestra (Future Classic)
Joe Chindamo & Zoe Black – The New Goldberg Variations (AlFi Records / Planet)
Katie Noonan & Brodsky Quartet – With Love And Fury (Kin Music/Universal Music)
Nicole Car – The Kiss (ABC Classics/Universal Music)
Richard Tognetti | Australian Chamber Orchestra – Mozart’s Last Symphonies (ABC Classics/Universal Music)

Best Jazz Album

Don Burrows & James Morrison – In Good Company (ABC Jazz/Universal Music)
Emma Pask – Cosita Divina (Independent/Emma Pask Music)
Stu Hunter – The Migration (The Habitat Productions)
The Idea of North – Ballads (ABC Jazz/Universal Music)
Vince Jones & Paul Grabowsky – Provenance (ABC Jazz/Universal Music)

Best Original Soundtrack/Cast/Show Album

Josh Pyke & The Sydney Symphony Orchestra – Live at the Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music)
Kate Miller-Heidke – The Rabbits (Original Live Cast Recording) (ABC Classics/Universal Music)
Queensland Symphony Orchestra – Gallipoli Symphony (ABC Classics/Universal Music)
Various Artists – The Divorce (Original Cast Recording) (Universal Music Australia)
Various Artists – Velvet : The Original Cast Recording (Social Family Records/Universal Music Australia)

Best World Music Album

Gawurra – Ratja Yaliyali (CAAMA Music/Rocket)
Joseph Tawadros – World Music (Independent / Planet)
Melbourne Ska Orchestra – Sierra Kilo Alpha (FOUR FOUR/Universal Music)
Paul Grabowsky | Monash Art Ensemble | David Ngukurr Boy Wilfred | David Yipininy Wilfred – Nyilipidgi (ABC Jazz/Universal Music)
Seaman Dan – An Old Man Of The Sea (Hot Records)

Best Comedy Release

Kate Miller-Heidke – I’m Growing A Beard Downstairs For Christmas (feat. The Beards) (Cooking Vinyl Australia)
Luke Heggie – You’re Not Special/Anythink is Possible (Century Entertainment)
Matt & Alex – Play It Out (ABC Music/Universal Music)
Roy & HG – This Sporting Life (ABC Music/Universal Music)

Join Music Feeds on Facebook

monitoring_string = "5ddc797c5ea15f4a20f5b456893873a5"