News

2014 Western Australian Music Awards Nominees Announced

This year’s nominees for the WAM (Western Australian Music) Awards have been announced. Leading the way, with seven noms apiece, are Perth bands Timothy Nelson & The Infidels and The Love Junkies.

Nelson and co. are up for, among other categories, Best Rock Act and Best Album, behind recently release LP Terror Terror, Hide It Hide It. Meanwhile The Love Junkies are again vying for Best Rock Art, having already won that award last year, and Best Single with Chemical Motivation.

Both bands have some tough competition on their hands with Aussie music legends the John Butler Trio going up against both groups for Most Popular Act. Other notable nominees include triple j Unearthed act Bradley Hall for Best Indigenous Act and Bunbury’s Abbe May for Best Female Vocalist.

The WAM awards have been divided into four sections, Industry Awards, Genre Awards, Craft Awards and Public Voted Award, which covers categories such as Most Popular Act, Most Popular New Act, and Most Popular Live Act. Voting is open now and fans can cast their vote at TheMusic.com.au before 10am (WST) Monday, 27th October.

Tickets for the WAM Awards are available now via WAM.org.au and you can read all about the various events and parties happening at WAM Festival 2014 here. Check out the extensive nominees list below.

Watch: The Love Junkies – BIGSOUND 2014 Interview

Public Voted Awards Nominees

Most Popular Act

Presented by City Of Perth

John Butler Trio

Pond

San Cisco

Ta-ku

The Love Junkies

Timothy Nelson & The Infidels

Most Popular Live Act

Presented by The Rosemount Hotel

Mt. Mountain

Pond

The Kill Devil Hills

The Love Junkies

Timothy Nelson & The Infidels

Tired Lion

Most Popular New Act

Presented by Sunset Events

Coin Banks

Dreamy Rimmy

Fait

Hideous Sun Demon

Methyl Ethyl

Slumberjack

Most Popular Music Video

Presented by Shiny Rabbit

Boys Boys Boys! – We Like To Move

John Butler Trio – Only One

Moana – The Killer, My Girl

Sable – Foolin’

Scalphunter – There Will Be Change

Usurper Of Modern Medicine – Motorolla Boreallis

Most Popular Event

Presented by YACWA

Camp Doogs

Circo

Hidden Treasures

In The Pines

St. Jerome’s Laneway Festival

State Of The Art

Most Popular Venue

Presented by Diskbank

Amplifier / Capitol

Mojo’s

The Bakery

The Bird

The Odd Fellow

The Rosemount

Industry Awards Nominees

Golden WAMi

Presented by City Of Perth

Andrew Ryan

Bob Gordon

Jodie Regan

Luke Rinaldi

Peter Barr

Best Album

Presented by Alberts

John Butler Trio – Flesh & Blood

Pond – Hobo Rocket

Timothy Nelson & The Infidels – Terror Terror, Hide It Hide It

Usurper Of Modern Medicine – Omniliberation

Best Single

Presented by MRA

John Butler Trio – Only One

KUČKA – Unconditional

Sable – Feels So Good

The Love Junkies – Chemical Motivation

2014 Breakthrough Artist

Presented by triple j

Coin Banks

Lower Spectrum

Mt. Mountain

Pat Chow

Sable

Management Award

Presented by Central Institute Of Technology

Jacob Snell

Jodie Regan

Luke Rinaldi

Matt Johnson

Media Award

Presented by Worldwide Printing Solutions

Bob Gordon (X-Press Magazine)

Daniel Cribb (The Music)

Peter Barr (RTRFM)

Simon Collins (The West Australian)

Genre Awards Nominees

Best Rock Act

Presented by Central Institute Of Technology

Pat Chow

Pond

Scalphunter

The Kill Devil Hills

The Love Junkies

Best Punk / Hardcore Act

Presented by Moshtix

Chainsaw Hookers

Grim Fandango

Leeches

Scalphunter

Vanity

Best Metal / Heavy Act

Presented by Earache Records

Chaos Divine

Claim The Throne

Forstora

Puck

Voyager

Best Urban Act

Presented by The Poster Girls

Amani Consort

Bryte MC

Coin Banks

Mathas

Odette Mercy & Her Soul Atomics

Best Electronic Act

Presented by X-Press Magazine

Basic Mind

KUČKA

Lower Spectrum

Mei Saraswati

Slumberjack

Best Experimental Act

Presented by X-Press Magazine

Decibel

Eleventeen Eston

KUČKA

Mei Saraswati

Mudlark

Best World Music Act

Presented by Fairbridge Festival

Formidable Vegetable Sound System

Gina Williams & Guy Ghouse

Grace Barbé

The Weapon Is Sound

Best Jazz Artist

Presented by Perth Jazz Society & The Ellington

Ben Vanderwal

Daniel Susnjar

Jamie Oehlers

Tom O’Halloran

Best Folk Act

Presented by Media Arts Lawyers

David Craft

Helen Shanahan

Jacob Diamond

Morgan Bain

Best Indigenous Act

Presented by Noongar Radio

Bradley Hall

Bryte MC

Gina Williams & Guy Ghouse

Stephen Pigram

Fitzroy Express

Best Country Act

Presented by Mustang Bar

Davey Craddock & The Spectacles

Jonny Taylor

Ruby Boots

Stoney Joe

Best Blues & Roots Act

Presented by Clancy’s Fish Pub

John Butler Trio

Morgan Bain

Old Blood

Riley Pearce

The Floors

Best Pop Act

Presented by The Wire

Boys Boys Boys!

Flower Drums

Gunns

Samantha Jade

Timothy Nelson & The Infidels

Craft Awards Nominees

Presented by RTRFM

Best Sound Engineers (Live)

Adam Round

Chris Wright

Jay Brandner

Jeremy Beste

Best Sound Engineers (Studio)

Adam Round

Andy Lawson

Dave Parkin

Matt Giovannangelo

Best Electronic Producer

Diger Rokwell

Naik

Sable

Slumberjack

Best Keys / Synth Artist

Jack Doepel (MmHmmm, Jack Doepel Quartet)

Jake Steele (KUČKA, Injured Ninja)

James Ireland (Hamjam, The Growl)

Timothy Nelson (The Kill Devil Hills, Timothy Nelson & The Infidels)

Best Guitarist

Andrew Ewing (The Devil Rides Out)

Lee Jones (Polly Medlen, Ruby Boots)

Luke Dux (The Floors, Timothy Nelson & The Infidels)

Mitch McDonald (The Love Junkies)

Best Bassist

Jennifer Aslett (Gunns)

Marc Earley (The Growl)

Ryan Dux (The Kill Devil Hills, The Floors)

Steven Aaron Hughes (Usurper Of Modern Medicine)

Best Female Vocalist

Abbe May

Felicity Groom

Laura Jane Lowther (aka KUČKA)

Mei Saraswati

Best Male Vocalist

David Craft

Mathas

Mitch McDonald (The Love Junkies)

Timothy Nelson (Timothy Nelson & The Infidels)

Best Drummer

Jamie Gallacher (Pat Chow, Rag n’ Bone)

Lewis Walsh (The Love Junkies)

Liam Young (The Novocaines, Puck)

Nathan Sproule (Chainsaw Hookers, The Devil Rides Out)

Latest on Music Feeds

Load more