News

Coachella Live Stream Schedule Announced



For the non-celebrities among us, unable to fork out the cash for a quick trip over to the States to attend this weekend’s Coachella Valley Music and Arts Festival, the event organisers have a handy consolation prize. Coachella will offer live broadcasts of both festival weekends, toady announcing the timetable for weekend one.

Weekend one, which kicks off in California this April 11th – 13th, will be webcast on YouTube and promises a number of live performances, in addition to artist interviews, behind the scenes footage, and on-demand video playbacks.

The weekend one schedule includes Arcade Fire, Beck, Muse, Queens of the Stone Age, Pharrell, Lorde, Disclosure, Foster the People, Anti Flag, Skrillex and a bunch more. Check out the full schedule below.

There are two sets of times listed below – on lot are in Sydney time (AEST) and the rest are in Pacific Standard Time (PST). Prepare your body clocks and set those alarms.

Coachella Weekend One Webcast

Channel 1

Channel 2

Channel 3

Saturday, 12th April (AEST)

Channel 1

8:30 am ZZ Ward

9:15 am Grouplove

10:15 am MS MR

11:00 am Bastille

12:50 pm Neko Case

1:40 pm Ellie Goulding

2:30 pm Broken Bells

3:30 pm Girl Talk

4:30 pm Outkast

Channel 2

8:30 am Flatbush Zombies

10:20 am AFI

11:10 am GOAT

12:00 pm The Afghan Whigs

1:15 pm Woodkid

2:05 pm Chromeo

2:55 pm Bryan Ferry

4:00 pm The Cult

5:00 pm Anti-Flag

Channel 3

8:30 am Jagwar Ma

9:20 am Wye Oak

10:15 am Dum Dum Girls

11:05 am A$AP Ferg

12:00 pm Kate Nash

2:30 pm Carnage

3:25 pm The Glitch Mob

4:20 pm Martin Garrix

5:20 pm Zedd

Sunday 13th April (AEST)

Channel 1

8:30 am Bear Hands

9:10 am CHVRCHES

10:20 am The Head and The Heart

11:10 am Cage the Elephant

12:00 pm Capital Cities

12:55 pm Lorde

1:45 pm Foster the People

2:40 pm Queens of the Stone Age

3:35 pm Pharrell Williams

4:35 pm Muse

Channel 2

8:30 am White Lies

9:15 am Temples

11:10 am City and Colour

12:05 pm Future Islands

1:00 pm Warpaint

2:00 pm Pixies

3:45 pm Sleigh Bells

4:35 pm Pet Shop Boys

Channel 3

8:30 am Foxygen

9:30 am Ty Segall

10:30 am Bombay Bicycle Club

11:30 am Washed Out

1:25 pm Dillon Francis

2:25 pm Fatboy Slim

3:25 pm Empire of the Sun

4:25 pm Skrillex

Monday 14th April (AEST)

Channel 1

8:30 am J. Roddy Walston & The Business

9:15 am Trombone Shorty & Orleans Avenue

10:10 am Fishbone

11:00 am Blood Orange

12:40 pm The Naked and Famous

1:30 pm Calvin Harris

2:25 pm Beck

3:20 pm Arcade Fire

Channel 2

8:30 am Preservation Hall Jazz Band

9:30 am Frank Turner

10:30 am Superchunk

11:30 am The 1975

12:15 pm Little Dragon

1:30 pm Daughter

3:10 pm Nas

4:10 pm Disclosure

Channel 3

8:30 am Surfer Blood

11:00 am Flosstradamus

12:50 pm Alesso

2:00 pm Big Gigantic

2:55 pm Adventure Club

3:45 pm Duck Sauce

Pacific Standard Time:

Friday, April 11th

3:30 pm Flatbush Zombies Channel 2

3:30 pm ZZ Ward Channel 1

3:30 pm Jagwar Ma Channel 3

4:15 pm Grouplove Channel 1

4:20 pm Wye Oak Channel 3

5:15 pm MS MR Channel 1

5:15 pm Dum Dum Girls Channel 3

5:20 pm AFI Channel 2

6:00 pm Bastille

6:05 pm A$AP Ferg Channel 3

6:10 pm GOAT Channel 2

7:00 pm The Afghan Whigs Channel 2

7:00 pm Kate Nash Channel 3

7:50 pm Neko Case Channel 1

8:15 pm Woodkid Channel 2

8:40 pm Ellie Goulding Channel 1

9:05 pm Chromeo Channel 2

9:30 pm Broken Bells Channel 1

9:30 pm Carnage Channel 3

9:55 pm Bryan Ferry Channel 2

10:25 pm The Glitch Mob Channel 3

10:30 pm Girl Talk Channel 1

11:00 pm The Cult Channel 2

11:20 pm Martin Garrix Channel 3

12:00 am Anti-Flag Channel 2

12:20 am Zedd Channel 3

Saturday, April 12th

3:30 pm White Lies Channel 2

3:30 pm Bear Hands Channel 1

3:30 pm Foxygen Channel 3

4:10 pm CHVRCHES Channel 1

4:15 pm Temples Channel 2

4:30 pm Ty Segall Channel 3

5:20 pm The Head and The Heart Channel 1

5:30 pm Bombay Bicycle Club Channel 3

6:10 pm City and Colour Channel 2

6:10 pm Cage the Elephant Channel 1

6:30 pm Washed Out Channel 3

7:00 pm Capital Cities Channel 1

7:05 pm Future Islands Channel 2

7:55 pm Lorde Channel 1

8:00 pm Warpaint Channel 2

8:25 pm Dillon Francis Channel 3

8:45 pm Foster the People Channel 1

9:00 pm Pixies Channel 2

9:25 pm Fatboy Slim Channel 3

9:40 pm Queens of the Stone Age Channel 1

10:25 pm Empire of the Sun Channel 3

10:35 pm Pharrell Williams Channel 1

10:45 pm Sleigh Bells Channel 2

11:25 pm Skrillex Channel 3

11:35 pm Pet Shop Boys Channel 2

11:35 pm Muse Channel 1

Sunday, April 13th

3:30 pm Preservation Hall Jazz Band Channel 2

3:30 pm J. Roddy Walston & The Business Channel 1

3:30 pm Surfer Blood Channel 3

4:15 pm Trombone Shorty & Orleans Avenue Channel 1

4:30 pm Frank Turner Channel 2

5:10 pm Fishbone Channel 1

5:30 pm Superchunk Channel 2

6:00 pm Blood Orange Channel 1

6:00 pm Flosstradamus Channel 3

6:30 pm The 1975 Channel 2

7:15 pm Little Dragon Channel 2

7:40 pm The Naked and Famous Channel 1

7:50 pm Alesso Channel 3

8:30 pm Daughter Channel 2

8:30 pm Calvin Harris Channel 1

9:00 pm Big Gigantic Channel 3

9:25 pm Beck Channel 1

9:55 pm Adventure Club Channel 3

10:10 pm Nas Channel 2

10:20 pm Arcade Fire Channel 1

10:45 pm Duck Sauce Channel 3

11:10 pm Disclosure Channel 2

Latest on Music Feeds

Load more